
ПриватБанк розширює співпрацю з ЄБРР, щоб дати підприємцям більше можливостей отримати фінансування за найбільшою на сьогодні в Україні програмою розподілу портфельних ризиків. Відповідну угоду підписав Мікаель Бьоркнерт, Голова Правління ПриватБанку, під час Ukraine Recovery Conference у Римі 11 липня 2025 р.
Нова угода покриває частину кредитного ризику банку за новими кредитами позичальникам. Зокрема, вона включає гарантію ЄБРР у розмірі 185 мільйонів євро, що дозволяє ПриватБанку надати українським підприємствам до 600 мільйонів євро додаткового фінансування.
Кредитні лінії ЄБРР будуть підкріплені покриттям ризику перших збитків, що фінансується Францією та Європейським Союзом у рамках Інвестиційної програми ЄС для України.
Нова угода про розподіл ризиків допоможе українському бізнесу отримати необхідні інвестиції та обігові кошти. За цими програми ПриватБанк значно збільшить обсяги кредитування, підтримуючи підприємства в критично важливих галузях, таких як агробізнес, виробництво, фармацевтика, транспорт та логістика, а також сприяючи інвестиціям в енергетичну безпеку країни.
“Для нас велика честь підписати найбільшу серед банківського сектору угоду для України. Завдяки співпраці з ЄБРР наші підприємці та малий бізнес матимуть вже понад 1,2 млрд євро фінансування на розвиток бізнесу, і забезпечене фінансування та грантові програми є життєво важливим інструментом для стимулювання економічного зростання та зміцнення стійкості економіки України. Ми щиро вдячні ЄБРР за довіру у складний час викликів війни. Наше стале партнерство відображає не лише впевненість такої впливової міжнародної фінансової інституції у ПриватБанку як надійному партнері, але й спільну віру в завзятість українців та майбутнє України”, – прокоментував Мікаель Бьоркнерт під час церемонії підписання.
Чотири ключові складові третьої угоди між ЄБРР та ПриватБанком
415 мільйонів євро буде доступно для мікро-, малих та середніх підприємств (ММСП) в рамках Гарантії стійкості та засобів до існування (RLG) ЄБРР для задоволення негайних потреб у ліквідності та інвестиціях у ключових секторах.
- Зміцнення енергетичної стійкості:
95 мільйонів євро в рамках Механізму підтримки енергетичної безпеки (ESSF) сприятимуть залученню інвестицій на зміцнення енергетичної стійкості України та перехід до зелених технологій. Ця програма спрямована не лише на підприємства, а й на домогосподарства та об’єднання власників житла, підвищуючи стабільність енергопостачання.
- Модернізація та відповідність стандартам ЄС:
До 90 мільйонів євро в рамках кредитної лінії EU4Business-EBRD будуть спрямовані на довгострокові капітальні інвестиції для ММСП задля модернізації обладнання та технологій відповідно до стандартів ЄС. Важливо, що частину цих кредитів ПриватБанк надаватиме підприємствам з вразливими групами населення, а також для підтримки жіночого підприємництва.
9 мільйонів євро буде надано як інвестиційні грантові стимули мікро, малим та середнім підприємствам, а також для підтримки вразливих груп. Це фінансування, що надається у доповнення до кредитних ліній, покриватиме від 10 до 30 відсотків їхніх інвестиційних витрат через Спеціальний фонд реагування на кризи ЄБРР. Більші гранти будуть спрямовані підприємствам, які найбільше постраждали від війни, та тим, хто допомагає реінтегрувати ветеранів, людей з інвалідністю та внутрішньо переміщених осіб.
Додатково 1.5 мільйонів євро зможуть отримати субпозичальники житлового сектору (домогосподарства та об’єднання домовласників), що становить 10 відсотків від загальних інвестицій, завдяки грантовій підтримці від Спеціального фонду реагування на кризи.
ЄБРР залишається найбільшим інституційним інвестором в Україні, залучивши понад 7 мільярдів євро з 2022 року. Ще 4 мільярди євро було забезпечено для подальшої підтримки економіки країни під час війни та для майбутньої відбудови.