ПриватБанк за останнє півріччя здобув ряд ключових перемог у судах у питанні оскарження законності націоналізації, відбив атаки колишніх власників і забезпечив потрібні державі прецеденти. При цьому основні перемоги у цьому напрямі мали місце у 2023 році.

Перші судові позови від ексвласників банку і наближених до них осіб щодо оскарження націоналізації ПриватБанку і законності придбання акцій банку за процедурою bail-in розпочалися у 2017 році. А станом на березень 2020 року подібних судових процесів в Україні та за кордоном було вже більше 150.

Для усунення ризиків повернення контролю до колишніх власників, Верховна Рада підтримала Закон № 590-ІХ, так званий «антиколомойський». який був ключовою вимогою міжнародних програм допомоги Україні з боку МВФ та ухвалений за підтримки Президента Зеленського у травні 2020 року. Закон, який ще раз наголошує, що повернення акцій виведених з ринку банків їх колишнім власникам є неможливим - став дорожною картою і для суддів, які керувались ним при прийнятті рішень у позовах ексвласників.

Так, після більше ніж трьох років судових процесів, 15 лютого 2023 року Велика Палата Верховного Суду прийняла історичне рішення на користь ПриватБанку у справі за позовом О. Дубілета.. Даним рішенням Велика Палата підтвердила безапеляційність застосування положень Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” щодо неможливості повернення націоналізованого банку його колишнім власникам та норм Закону 590, згідно з якими єдиним можливим способом захисту прав колишніх учасників банку в разі їх порушення є відшкодування завданої шкоди в грошовій формі. Від результату розгляду справи залежала доля ще понад 40 подібних позовів, через які колишні власники ПриватБанку та їх сателіти намагалися і продовжують, навіть під час війни, оскаржувати правочини, вчинені в рамках націоналізації.

Що це неможливо і “антиколомойський” закон діє, показала ще одна перемога ПриватБанку у Верховному Суді. 28 червня Касаційний господарський суд у справі за позовом компанії BIRGMINTON INVESTING INC. підтвердив правомірність націоналізації. У липні цього ж року – третя перемога для банку. Апеляційний суд не дав списати з банку понад 1,5 млн дол США на користь повʼязаної з ексвласниками особи І.Волокового. Справедливе рішення було прийняте на основі висновків Верховного Суду у питаннях оскарження пов'язаними з колишніми власниками особами законних дій держави в рамках проведення націоналізації.

Рішення судів мали б стати кроком до остаточного вирішення всіх спорів щодо неможливості повернення націоналізованого в 2016 році ПриватБанку його колишнім власникам, проте таких судових справ все ще багато.

Так, 2 серпня у Верховному Суді відбудеться письмовий розгляд одразу двох справ за позовами Ольги Постоловської щодо стягнення з держбанку понад 24 мільйонів гривень та ексдружини одного із колишніх бенефіціарів ПриватБанку Олени Боголюбової, на користь якої 27 липня 2022 року Дніпровським апеляційним судом з державного Банку стягнуто кошти на загальну суму понад 669 млн грн. Справи є пов’язаними, адже стосуються оскарження списання коштів з рахунків осіб в грудні 2016 року при застосуванні процедури bail-in під час націоналізації ПриватБанку.

“Попри всі намагання колишніх власників, ми продовжуємо відстоювати верховенство права в Україні. Закони працюють і мають працювати для захисту інтересів України і її громадян. Ми віримо, що це стане прикладом у всіх схожих справах і рішення й надалі будуть прийматися виключно на принципах честі і законності», - підкреслили у ПриватБанку.

Контакти прес-служби

Адреса головного офiсу:
01001, Україна м. Київ, вул. Грушевського, 1д.
press@privatbank.ua